Allerjik Rinitte Rhinolight İle Fototerapi Tedavisi

Allerjik Rinitte Rhinolight İle Fototerapi Tedavisi

Allerjik rinit burnun hapşurma, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burun kaşıntısı, tekrarlayan öksürük nöbetleriyle giden enflamatuar bir hastalığıdır. Tanı hastanın şikayetleri ve doktorun muayenesi ile konur ve çeşitli testlerle desteklenebilir. Tedavisinde;

1-İlaç Tedavisi
2-Korunma
3-İmmünoterapi
4-Cerrahi tedavi(yardımcı Tedavi)

yer almaktadır. Son yıllarda allerjik rinit tedavisinde yeni tedavi olarak RHINOLIGHT ile FOTOTERAPİ kullanılmaktadır.

Rhinolight Nedir?

Rhinolight özel bir kompozisyona sahip, yüksek yoğunluklu bir ışıktır. Burun mukozasının bu ışığa maruz bırakılması allerjik rinitin birçok semptomunu azaltır yada sona erdirir. Ağrısız anestezi gerektirmez ve sadece birkaç dakika sürmektedir. Hastaların yaşam kalitesi bu tedaviyle bir yada iki tedaviden sonra bile artabilmektedir. Rhinoligt tek başına allerjik rinitte kullanılabileceği gibi ilaçlarla kombine de edilebilir.

Rhinolight en çok hangi hasta grubunda tercih edilmektedir?

1- Alerjik nezle ile ilgili şikayetleri burun spreyleri ve ağızdan alınan alerji ilaçları ile kontrol edilemeyen hastalar,
2- Standart tedavilerin, yan etki ya da başka hastalıklar için kullanılan diğer ilaçlarla etkileşim gibi çeşitli nedenlerle uygulanamadığı hastalar (Hamilelik, emzirme, aktif spor hayatı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, ilaç allerjisi vb..)
3- Uzun dönem ilaç kullanmak istemeyen hastalar.

İki hafta içinde uygulanan 6 ya da 8 seanstan oluşan Rinolight tedavisinde özel dalga boylarındaki ışınların karışımından oluşan bir ışık kullanılmakta ve burun delikleri yolu ile yapılan uygulama sırasında herhangi bir sıcaklık ya da ağrı hissi oluşmamaktadır. Dokuda herhangi bir kalıcı hasar oluşmadığından alerji hastalarında bir sorun yaşanmadan uzun dönemler kullanılabilmektedir.

Tedavi Protokolü Nedir?

Tedavi birbirini takip eden 2 hafta boyunca seanslar halinde yapılmaktadır. Sonuç alınması için minimum 6 seans uygulanması gerekir. Tedavi yeni bir allerjik reaksiyonun ortaya çıkması ile yada yeni bir polen mevsiminin başlangıç aşamasında yıl içinde2 kez tekrar edilebilir.

Rhinolighta bağlı yan etki varmıdır?

Rhinolightın bilinen tek yan etkisi burun mukozasında kuruluktur ki buda tedavi sonrası verilen belli nemlendirici ve A vitamini içeren damlalarla giderilebilir.

Hamilelikte Rhinolight kullanılabilir.