Rinit Nedir?

Alerjik Rinit burnu döşeyen mukozanın (örtünün) enflamasyonu,ödemi veya iltihabıdır. Bu bir virüse bağlı olabileceği gibi bir alerjene de bağlı olabilir ki sorumlu alerjense hastalığa alerjik rinit denir. Viral rinitlerde şikayet 5-7 gün sürebilir ve tekrarlama olasılığı pek yoktur.

Mevsimsel olan alerjik rinit şikayetleri bütün yıl da sürebilmektedir. Bu şikayetlerin başlıcaları burun tıkanıklığı, kaşıntı, hapşırma nöbetleri, aksırmalar, geniz akıntısı, öksürüktür.

Alerji Nedir?

Alerji bağışıklık sisteminin bir bozukluğudur, atopi olarak da adlandırılır. Aynı zamanda hipersensitivite reaksiyonlarının ilkini oluşturur. Mast hücresi ve bazofil adı verilen bağışıklık sistemi hücrelerinin immünglobülin E (IgE) adı verilen bir antikor tarafından fazla uyarılması sonucu gelişen aşırı bir bağışıklık sistemi cevabıdır.

Kısaca normal insanlarda bir sorun oluşturmayan bir maddeye karşı aşırı reaksiyon gösterme durumudur, yani bir yanlış alarmdır. Bu yanlış alarm burunda olursa alerjik rinit, akciğerlerde olursa alerjik asthma, gözlerde olursa alerjik konjoktivit, ciltte olursa da alerjik dermatit olarak adlandırılır. Bu durumun gelişmesinde genetik ve çevresel faktörler beraber etkili olurlar.

Alerjik Rinitte Hangi Şikayetler Vardır?

Burunda; tıkanıklık, kaşınma, akıntı, hapşırma nöbetleri, geniz akıntısı, yüzde basınç ve ödem vardır. Gözlerde kaşınma kızarıklık, sulu akıntı, göz altlarında morluk oluşur. Boğazda yanma, ağrı, öksürük, kaşıntı hissi, ses kısıklığı ve tat bozukluğu olabilir.

Uykuda sık uyanma, horlama, boğaz kuruluğuna yol açabilir. Bu da gün içinde uyuklamaya ve verimlilikte düşmeye sebep olabilir. Alerjik rinitli hastalar sürekli ellerinde mendille gezen, hapşıran, aksıran, gözleri ıslak, göz altları şiş tiplerdir.

Alerjik Rinit Kaça Ayrılır?

Alerjik rinit, genelde üçe ayrılır:
Mevsimsel alerjik rinit: Şikayetler genelde ilkbahar veya sonbaharda olur. Alerjenler ise ilkbaharda ağaç polenleri, sonbaharda ise ot polenleridir.
Yıl boyu süren alerjik rinit: Şikayetler bütün yıl sürer. Alerjenler ise ev tozları (akarlar), küf mantarları, hayvan tüyleridir.
Mixt tip: Her iki tip bir arada görülür.Alerjik rinit genelde mevsimsel başlar ve yıllar içinde yıl boyu süren formuna dönebilir.

Alerjik Rinit Kimlerde Sık Görülür?

Alerjik rinit genelde sosyokültürel olarak yüksek toplumlarda görülür ve her 5 bireyin 1`inde vardır. Genetik bir hastalıktır ve çevresel faktörler hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Yapılan çalışmalar çiftlikte yaşayan çocuklarda alerjik rinit, şehirde yaşayanlara göre çok daha düşük görülmüştür.

Hastalarda şikayetler farklı dönemlerde farklı şiddette seyreder. Başlangıç yaşı genelde 5-6 yaş gibidir ama 30 veya 40`lı yaşlarda da ortaya çıkabilir. Şehir değişikliği, iş değişikliği, ortam değişikliği, okul değişikliği hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Alerjik Rinit Tanısı Nasıl Konulur?

Alerjik rinit tanısı hastanın şikayetleri ve doktorun muayenesi ile konulabilir. llerji testleri tanıyı destekleyen ve tedavi alternatifleri sunan testlerdir. Alerji testinde pozitif çıkmaması hastanın alerjik rinit olmadığını göstermez.

Pozitif çıkar ve alerjen tespit edilebilirse aşı tedavi alternatifi hastaya sunulabilir ve korunulması gereken esas madde de bulunmuş olur. Ama tanı için testin pozitif çıkmasına gerek yoktur. Tekrarlayan hapşırma nöbetleri, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde ıslaklık ve öksürük nöbetleri olması kişinin alerjik rinit olabileceği yönünde önemli şikayetlerdir.

Alerjik Rinit Tedavisi Fiyatları 2023

Alerjik rinit tedavisi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.