Burun estetiği, burun şeklinden rahatsız olan ve bu şeklin değişmesini isteyen 18 yaşından büyük bütün bireylere yapılabilir. Ameliyat sonrasında eş zamanlı nefes alma problemi de düzeltilir.

BURUN YAPISI NEDİR?

Burun yüzün orta bölümünde olan temel olarak nefes ve koku almayı sağlayan organdır. Yüzün şeklini belirleyen en önemli organ burundur. Burun uzunsa yüz uzun burun kısaysa yüz kısa görünür.

HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR?

İsteğe bağlı yapılan bir ameliyat türüdür. Kişi özellikle şekilsel bozukluğu olan, nefes alma problemi olan kişiler ideal hastalardır. Bazen cilt yapsıına bağlı zor burunlar olabiliyor. Biz bunu hasta ile konuşarak hastanın beklentisini düşünerek karar verilir. İsteyen hasta temelde şekilsel bozukluğu olan ve nefes alma problemi olan 18 yaşından itibaren tüm hastalara uygulanabilir.

NE KADAR SÜRER?

Burunun yapısına bağlı olmak üzere ortalama 2.5-3 saat arası sürmektedir. Sadece tip plasti dediğimiz burun ucu ameliyatları ortalama 2 saat, primer yani ilk defa burun estetiği olan hastalar 3 saat, revizyon rinoplasti dediğimiz daha önceden ameliyat olan hastalarda 4 saati geçen durumlar olabilir.

AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ 

Ameliyatsız burun estetik için dolgu kullanarak yapılan işlemlere denilir. Veya ip askı kullanılabilir. Fakat ip askı ile yapılan işlemler çok uzun soluklu olmadığından çok tercih edilen bir yöntem değildir. Dolgu özellikle seçilmiş burunlarda 15-20 dakika işlem süresi ile hastanın burnunu düzeltme yönetimidir. Fakat her hasta dolguya uygun değildir ve hiçbir dolgu ameliyatın yerini tutmaz.

BURUN UCU ESTETİĞİ NEDİR?

Tipplasti dediğimiz sadece burun ucuyla ilgili sorunu olan hastalara yapılan işlem türüdür. Bu hastalarda kemik kırma olmaz bu hastalarda daha çok kıkırdak ile ilgili işlem yapılır. Operasyon süresi daha kısadır. Burun ucundaki şekilsek bozuklukları düzeltmeye yönelik bir işlemdir.

AÇIK BURUN AMELİYATI NEDİR?

Estetik burun ameliyatının açık veya kapalı olması tamamen işlemi yapan doktorun bilgi ve tecrübesi ile alakaldıır. İkisindede çok başaralı olunabilir. Açık burun ameliyatında burun ucunda ufak bi kesi izi olur. Birinci yılda %99 oranında kaybolur. Kapalı burun ameliyatında ise hiçbir kesi izi olmaz. Bu kararı doktora bırakmak gerekir.

KAPALI BURUN AMELİYATI NEDİR?

Ciltte dışarıdan kesi ile gidilen değil içeriden mukozalardan kesi ile gidilen rinoplasti ameliyatıdır. Doktorun tecrübesi ile ilgili bir durumdur. Çalışma alanı daha dardır. Açık rinoplastide ise doktorun alanı daha fazladır ve buruna daha fazla hakim olabilir. Ameliyatın açık veya kapalı olması sonucu etkilemez.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI 

Burun Bir hafta mutlaka alçıda kalır. Doktorun tercihine göre 5-7 gün arası buruna bant konulur. Bu bir anlamda karşıda ki insanlara da ‘ameliyat oldum dikkat’ uyarısıdır. Hasta yaklaşıık 1-1,5 ay ağır sporlardan uzak durmalıdır. Sadece basit yürüyüşler önerilir. 3 ay güneş gözlüğü takılmaması istenir ve 3 ay çok kuvvetli güneşlerden cildin korunması istenir. Havuz ilk 3 ay önerilmez fakat denize 1,5 ay sonra girilebilir.

İYİLEŞME SÜRESİ NEDİR?

Ortalama 8 ile 10 ay gibi bir süre söyleyebiliriz fakat burda cilt kalınlığı çok önemlidir. Kalın ciltlerde 1,5 yıla kadar iyileşme süresi uzayabilir.ilk 1 ayda burun kendini göstermeye başlasa da burunun tamamen oturması 1 yılı bulabilmektedir.

BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI 2022 

Fiyatlar Kişiye özel ve muayeneden sonra doktor belirleyebilir. Çünkü cilt yapısına burunun zorluk derecesine daha önce ameliyat olup olmamasına, içeride kullanılabilecek kıkırdak olup olmamasına göre fiyatlar değişkenlik gösterir.

BURUN ESTETİĞİ NE KADAR SÜRER HASTANEDE KALMAK GEREKİR Mİ ?

Primer yani ilk defa olacak ameliytatlar ortalama 3 saat, revizyonlar ortalama 4 saat sürebilmektedir. Hastanın 1 gece hastanede yatılı kalması istenir.

AĞRI OLUR MU ŞİŞLİKLER NE ZAMAN GEÇER?

İlk bir gece veya silikon varken %10 diyebileceğimiz bir oranda ağrı hissedilebilir. Hastalar bu dönemde ilk 3 gün ağrı kesici kullanmak zorunda kalabilir. Hastaların ilk 1 hafta göz altlarında morluk ve şişlikler olabilir ama alçı çıkartma işleminden sonra hızla iyileşme görülür.

BURUN ESTETİK AMELİYATLARINDA HASTA NORMAL YAŞAMINA NE ZAMAN DÖNER?

Hastalarda ortalama 1 hafta alçı kaldığı için eğer işi müsaitse 1 hafta istirahat önerilir. Fakat 3. Günden sonra normal yaşantısına geri dönebilir hatta basit ev işlerini ve kişisel bakımlarını rahatlıkla yapabilecek seviyede iyileşme gözlemlenir. Fakat profesyonel iş hayatına 1. Haftadan sonra dönmesi istenir.

ESTETİK BURUN AMELİYATI NEDEN ZORDUR?

Yüze orantılı, kişinin isteğine uygun, ve doğal bir burunu elde etmek iyi bir matematik gerektirdiği için zorlukları doktor açısından fazla olabilir.

ÇOK KÖTÜ BURUN AMELİYATLARI GÖRÜYORUM BENDE ÖYLE OLUR MUYUM?

Bu ameliyatın dünyanın her yerinde %8-10 civarında 2. Ameliyat ihtimalleri bulunmakta fakat artık eski yöntemlerden ziyade yeni yöntemler yani piezo cihazlar ve yeni teknikler sayesinde çok kötü burunlarla karşılaşma ihtimaliniz pek mümkün değildir. Kötü bir burunda %90-95 oranında eskiye göre çok daha iyi sonuçlar almak mümkün.

AMELİYATTAN SONRA NASIL BİR BURUNA SAHİP OLACAĞIMI NASIL GÖREBİLİRİM?

Öncesinde photoshop programları kullanılarak hastanın tahmini nasıl bir buruna sahip olmak istediğini görebiliriz. Fakat bu programlar bize sonucu göstermez. Sadece hastanın nasıl bir sonuç istediği ile alakalı operasyon öncesi doktora fikir verme amacıyla yapılmaktadır.

KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK DURUMLAR NELERDİR?

Şişlik morluk dışında ekstra bir komplikasyon beklemeyiz. Burunda basit kanamalar olabilir fakat hepsi 1. Hafta itibariyle iyileşir. Hastayı ilk 1 hafta kontrollere çağırdığımız için hepsi müdahele edebilecek durumda olacaktır. Ekstra olarak yüzde lokalize şişlikler ve kızarıklıklar olabilir fakat hepsi 1.ay itibariyle tamamen kaybolur.

YAŞ SINIRI NEDİR?

18 yaş itibariyle burun şeklinden rahatsız olan her birey  uygundur fakat biz 20 yaş ve sonrasına önermekteyiz. Sebebi ise kişinin ergenlik döneminde istek ve arzularının yaş ilerledikçe değişebiliyor olmasıdır.

HANGİ AMAÇLA YAPILIR?

Hasta travmaya veya kazalara maruz kalmadıysa yüksek oranda estetik amaçla yapılır. Bu ameliyatlar yapılırken hastanın nefes problemleri de çözüleceği için bu tür ameliyatlara septorinoplasti adı verilir.

YURT DIŞINDAN AMELİYAT İÇİN GELİYORUM NE YAPMAM GEREKİR?

Bizim kendi ekibimizle yurt dışından gelen hastalarımıza havaalanında karşılamaktayız. Hastayı öncesinde kliniğimizde değerlendirip muayenesi yapıldıktan sonra hastanede kan tahlilleri yapılır. Ve otele yerleştirilir. Ertesi gün otelden alınıp ameliyathaneye kadar refakat edilir. Ameliyat sonrası da hasta isterse sosyal programları içinde hastaya destek olunabilir.

HANGİ DURUMLARDA YAPILMAZ?

Anesteziye engel olabilecek ciddi bir rahatsızlığı olması durumunda yapılmaz. Eğer hasta 18 yaşının altında ise de yapılması doğru değildir.

ESTETİK SONRASI SORUNUN TEKRAR ETMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Dünya ortalaması bu tür ameliyatlarda 2. Operasyon ihtimali %8-10 arasıdır. Hasta memnun olmayabilir veya doktor memnun olmayabilir fakat bu durumun belirlenmesi için ameliyat sonrası en az 1 yıl beklenmelidir.

BU AMELİYATI PLASTİK CERRAH MI YOKSA KBB UZMANI MI YAPMALI?

Biz kulak burun boğaz uzman hekimleri olarak fonksiyonel burun ameliyatları yapmaktayız yani hastanın fonksiyonlarını koruyacak şekilde sağlıklı koku ve nefes aldıracak şekilde yapılır. Burada kararı hasta vermelidir.

BURUNDA İZ KALIR MI?

Açık burun ameliyatlarında burun ucunda ufak bir kesi izi oluşur fakat 1. Yıl itibariyle bu iz %99 oranında kaybolur.

BURUN ESTETİĞİNDE KEMİKLER KIRILIR MI?

Evet operasyon sırasında kemiklere işlem uygulanmaktadır fakat eski yöntem olan vurarar kırma yerine yeni piezo cihazları ve yeni yöntemler ile ultrasonik kemik kırma yapıldığı için şişlik ve morluk çok daha az görülmektedir.

BURUN ESTETİK İŞLEMİNDE ANESTEZİ UYGULANIR MI?

Operasyonları genel anestezi ile yapmaktayız. Ameliyat öncesi anestezi uzmanları tarafından kontroller sağlandıktan sonra hastaya genel anestezi uygulanabilir.

BURUN İÇİN TAMPON ŞART MI?

Tampon koymak şart değildir ama çoğunlukla koyarız çünkü içeride yapışıklık olmaması ve orta çatı dediğimiz kıkırdak ve kemik bölümünün daha düzgün bir şekilde kendi yerinde kalması açısından tampon koymak daha doğrudur. Tamponlar 3 veya 5 gün arasında burunda kalır.

TAMPON ÇIKARIRKEN ÇOK ACI OLUR MU?

 Tampon çıkarırken çok bir ağrı olmaz. Silikon ve kaygan tamponlar burun içine yapışma yapmayacağı için hasta acı ve ağrıyı hissetmez.

TAMPONLAR BURUNDA NE KADAR KALIR?

Silikon tamponlar doktorun tercihine göre 3 veya 5 gün arası burunda kalmaktadır.

RİNOPLASTİDE İSTENİLEN BURUN ELDE EDİLİR Mİ?

Rinoplasti de istenilen burunun elde edilme orası %90-95 arasıdır. 2. Ameliyat oranı ise dünya ortalamasıyla %8-10 civarıdır.

BURUN ESTETİK SONRASI NE ZAMAN DUŞ ALABİLİRİM?

Ameliyattan sonra 2. Gün bile duş alınabilir fakat buruna 2 hafta su değdirilmemesi gerekmektedir. Kuaför yöntemiyle çok uzun sürmeyecek şekilde saçlar yıkanabilir. Vücut yıkama da hastanın isteğine bağlı ilk gün bile yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatının ne kadara mal olduğunu ve kişinin bilmesi gereken tüm detayları kişinin doktoru söyleyecektir. Doktorların belirttiğine göre burun estetiği değişen bir değerdedir. Bu tip ameliyatların değerleri 35.000 TL ile 45.000 lira arasında bir değere sahiptir
 

BURUN ESTETİĞİNDE DOKTOR NASIL SEÇİLMELİDİR?

Seçimde doktorun tecrübesi, hastaya tatmin edici açıklamaları, daha önce ameliyat ettiği hastaların aynı açıdan aynı ışık altında çekilmiş fotoğraflarını hastayla paylaşması gerekmektedir.

Instagram : drethemsahin