Alerjik Rinit; Sonbaharla beraber alerjik rinitli hastaların şikayetleri artacaktır. Haziran ayı sonunda her ne kadar polen miktarı azalsa da tam olarak bitmez  ve şikayet yapmaya devam ederler.

Ağustos sonu itibarıyla ot polenleri ortaya çıkar ve kasım ortasına kadar devam eder. Ot polen alerjisinin toplumda sık görüldüğü düşünülürse, sonbahar mevsimi alerjik rinit hastalar için pek de kolay geçmeyecektir. 

 

Peki korunmak ve daha az şikayetle yaşamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Hasta ağustos sonu itibarıyla dikkat etmeye (polenden korunmaya) başlamalıdır. Yatak odalarının pencereleri sabah saatlerinde açılmamalı çünkü polenlerin en fazla uçuştuğu saatler sabah saatleridir. Buradan içeri giren ot polenleri bütün gece şikayete sebep olabilir.

Hasta evden çıkmadan burun spreylerini sıkmalı ve özellikle rüzgarlı günlerde dışarıda vakit geçirilmekten kaçınılmalıdır. Hafta sonu gidilen yerlerin yeşil alan olması yine şikayetleri artıracaktır. Yeni biçilmiş çimlere yakın olmak, çimlerin üzerinde vakit geçirmek doğru değildir.

Orman ve ağaçlık alanlarda her ne kadar ağaç polenleri yoğun olsa da, polenler arasında yüksek düzeyde çapraz reaksiyon olacağından buralar da ot polenleri kadar şikayet yaratacaktır. Mümkün olduğu kadar bu tür alanlarda zaman geçirmekten kaçınılmalıdır.

Kişi bir şekilde polenlere maruz kalmış ise eve gelince üzerindeki kıyafetlerle yatak odasına geçmemeli, üst kıyafetleri ev girişinde çıkarılıp silkelenmelidir ki üzerindeki polen yükü kaybolsun.

Daha sonra da şartlar ve ortam müsaitse duş alınmalı, alınamıyorsa yüz bol sabunlu suyla yıkanmalı, saç ıslak tarakla taranmalı ve lavaboda bol su ile burun temizliği yapılmalıdır. Böylece vücuttaki polen yükü uzaklaştırılmış olacaktır.

Sonbaharda  alerjik rinitli hastaların dikkat etmesi gereken diğer bir konu da böcek ve arı sokmalarıdır. Alerjik hastalar böcek ve arı sokmasından çok etkilenebilir hatta acil müdahaleye gerek duyulabilir.  Burada korunma önemlidir.

Bunun için açık renkli giysiler tercih edilmeli, yiyecek ve içecekler açıkta bırakılmamalı ve her şeye rağmen böcek veya arı sokması olursa mutlaka kontrol altında olup gerekirse sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Son olarak alerjik rinitli hastalar ilaçlarını yanlarında bulundurmalı ve gerekli durumda kullanmalıdır..