Yaz gelip de sıcak ve nem başlayınca, alerjik rinit hastalarının şikayetlerinde artış olabilir. Haziran ayı sonunda her ne kadar polen miktarı azalsa da, tam olarak bitmezler ve şikayet yapmaya devam ederler.

Ayrıca nem, rutubet ve ev akarları (mite) için en büyük kaynaktır. O yüzden ev tozu alerjisi olan hastaların nemle birlikte şikayetleri de artış gösterebilir. Peki korunmak ve daha az şikayetle yaşamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Yolculukla başlarsak; yolculuk esnasında da hasta alerjenlerle karşılaşabilir. Otobüs ve arabadaki halılar, döşeme sistemleri, klimalar ev akarları için kaynaktır. Özel araçlarda mutlaka klima bakımının yapılması ve hepa filtreli klimalar kullanılması, hatta dış ortamdaki alerjenlerle teması azaltmak için camların açılması yerine klima kullanımı daha uygun olacaktır.

Araca binmeden 5-10 dakika önce klima çalıştırılıp camlar açılırsa klima sistemi de temizlenmiş olacaktır. Yine yolculuk esnasında havanın değişimiyle ilgili olarak burunda kuruma olabilir ki hastaların böyle durumlarda nemlendirici sprey ve damla kullanması uygundur.

Özellikle kuru iklimlerde ilk günlerde burunda şiddetli kuruma, kabuklanma hatta kanamalar dahi olabilir. Bu durum sıklıkla 5-7 gün içinde geçecektir yine de gerekirse burun damlaları ve spreyler böyle zamanlarda kullanılabilir.

Tatilde seçilen otel, pansiyon ve yazlık gibi konaklama yerlerinin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. Polen alerjisi olanlar oda tercihini ona göre yapmalı, hatta gidilen bölgenin bitki örtüsü bile alerji şikayetleri açısından değerlendirilmeli.

Kalınan odalarda halıfleks olmamalı, yatak yorgan yastık yünlü olmamalı ve gerekirse hasta kendi antialerjik yatak örtüsünü ve yatak takımını yanında götürmelidir. Sigara içilmeyen katlar ve odalar tercih edilmeli, evcil hayvan kabul etmeyen oteller tercih edilmelidir.

Alerjik rinitli hastalarda deniz, havuzdan daha çok tercih edilmelidir. Havuzun klor seviyesi alerji şikayetlerini artırabilir, şikayetler birkaç gün sürebilir. Deniz suyu ise burun mukozasında ödemi alıp sinüslerin ağzını açtığından hastalarda bir süre geniz akıntısı olsa da daha iyi nefes aldığını hissedeceklerdir. Havuz sonrası duş alınması ihmal edilmemeli, burna da spreylerden sıkılmalıdır.

Yaz döneminde alerjik rinitli hastaların dikkat etmesi gereken diğer bir konu da böcek ve arı sokmalarıdır. Alerjik hastalar böcek ve arı sokmasından çok etkilenebilir hatta acil müdahaleye gerek duyulabilir. Burada korunma önemlidir.

Bunun için, açık renkli giysiler tercih edilmeli, yiyecek ve içecekler açıkta bırakılmamalı ve herşeye rağmen böcek veya arı sokması olursa mutlaka kontrol altında olup gerekirse sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Son olarak alerjik rinitli hastalar ilaçlarını yanlarında bulundurmalı ve gerekli durumda kullanmalıdır…