Burun Deviasyon Ameliyatı, burun septumu, burun boşluğunu ortadan ikiye bölen bir duvardır ve bunun ön kısmı kıkırdak arka kısmı kemik yapıdan oluşur. Normal şartlarda septumun orta hatta bulunması gerekir ki çoğu insanda bile bu böyle değildir ve hafif eğrilikler olabilir.

Bu hafif eğrilikler çok ciddi solunum problemi yapmadığı için şikayete yol açmaz. Burun kemik ya da kıkırdaktaki eğrilik orta ya da ileri düzeyde ise mutlaka yaşla ve alınan kilo ile artacak şekilde ciddi nefes problemlerine yol açar.

Burun içindeki bu kemik ve/veya kıkırdak eğriliklerine septum deviasyonu denir. Tanısı, yapılacak KBB muayenesi ile konulur ve kesin tedavisi cerrahidir. Yapılan burun deviasyon ameliyatı da septoplasti veya SMR denir.

 

Septum deviasyonu hangi şikayetlere yol açar?

Burun tıkanıklığı dışında, tekrarlayan farenjit ve sinüzit ataklarına, tekrarlayan baş ağrısına, dirençli geniz akıntısına, ses kalitesinde bozulmaya, kulakta basınç problemine, horlama ve uyku apnesine hatta bazı kalp hastalıklarına yol açabilir.

Septum cerrahisi

Septum cerrahisi, yaklaşık 30-40 dakika süren, şişlik, morluk ve görsel hiçbir değişiklik yaratmayan basit bir operasyondur. Burun içine delikli silikon tampon çoğunlukla konulur. Bazen tampon konulmaya bile gerek duyulmaz. Tampon konulur ise sadece 1 gün burun içinde bırakılır.

Hasta ameliyatla aynı gün ya da ertesi gün evine gidebilir. 2-3 gün dinlenmenin ardından işine başlayabilir. Burun içinde 2-3 hafta süren kabuklanma olacağından, bu süreçte burun spreyleri, damlalar ve burun yıkamalar mutlaka önerilir.

Hangi mevsimde yapılması uygundur?

Bu ameliyatın mevsimi yoktur, her mevsim yapılabilir. Hatta yaz mevsiminde, ameliyattan 4-5 gün sonra hasta denize dahi girebilir.

Septoplasti ameliyatı ile beraber çoğunlukla büyümüş olan burun içi etleri (konkalar) de radyofrekans yöntemi ile yakılıp küçültülür. Yine ameliyat öncesi çekilecek basit bir sinüs tomografisinde, hastanın sinüziti de var ise eş zamanlı sinüsler de açılmalıdır.

Burun kemik eğriliği, ameliyat sonrası tekrar eder mi?

Doğru ellerde ve doğru teknikle düzeltilen burun kemik eğriliği kesinlikle tekrar etmez. Burun kemik eğrilik ameliyatları özellikle genç yaşlarda yapılırsa kalp ve uyku sağlığı için yatırım olacak ameliyatlardır. Burun ile ilgili ameliyatlar, estetik burun ameliyatı da dahil en erken 17-18 yaşlarında yapılabilir.

Burun Deviasyon Ameliyatı Fiyatları 2024

Burun Deviasyon Ameliyatı Fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.