Alerjik rinit en önemli tedavi korunmadır. Korunmada dikkat edilecekler alerjen tipine göre değişir.

Ev Tozu (Mite Alerjisinde): 
Akarlar( mite) yıl boyu süren alerjinin en sık sebebidir. Ev tozu alerjisinde en önemli nokta yatılan yatakların yünlü olmamasıdır. Kullanılan yorgan, yastık, döşek kesinlikle yünlü olmamalıdır. Mite`lar mikro böceklerdir ve bunların dışkısı alerjen sebebidir.

En sık rutubetli yerlerde yünlü yataklarda ve kırtasiye tarzı eski kitap sayfalarında bulunur.Yatılan odanın sık sık havalandırılması yapılmalı, yerde halıfleks olmamalı. Ortam temizliği, toz alımı sırasında maske kullanılmalı.

Altı sulu sistemli elektrik süpürgesi kullanılmalı, halı yıkama makinelerinden mümkün olduğu kadar uzak durulmalı (nem bıraktığından dolayı). İleri düzey mite alerjisinde akarisid adı verilen spreyler ve temizlik ajanları kullanılabilir. Kıyafet alımında yünlü kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Dışarı çıkılırken kış aylarında ağız ve burun yünlü bere veya kaşkolla kapatılmamalıdır.

Polen Alerjisi: 
İlkbaharda ağaç polenleri,sonbaharda ise ot polenleri polen alerjisinin sebebidir. Polenler en fazla sabah saatlerinde uçarlar ve polen alerjisi olan kişi sabah saatlerinde oda havalandırması yapmamalıdır. Havalandırmalar sadece akşam saatlerinde yapılmalıdır.

Klimatize ortamlarda klimanın hepa filtreli olmasına dikkat edilmeli ve klimaların düzenli bakımı yapılmalıdır.Ormanlık ortamlardan eve dönüşte üstteki kıyafet yatak odasına girilmeden çıkarılmalı mümkünse polen yükünü atmak için direk banyoya gidilip duş alınmalı,mümkün değilse bol suyla yüz ve saçlar ıslatılmalı ve taranmalıdır.Özellikle bahar mevsimlerinde ağaçlık yerlere gitmekten kaçınmak gerekir.

Küf Mantarı Alerjisi: Küf mantarları en fazla nemli banyo ortamlarında olur. Yağmur sonrası ağaçlık yerlerde olur hatta kokusu bile hissedilebilir. Banyo temizliğinde maske kullanmak gerekir. Çamaşır makinesi çalıştırırken maske kullanmak gerekir. Yatak odasının rutubetli olmamasına dikkat etmek gerekir.

Hayvan Tüyü Alerjisi: Hayvan beslenen evlerde dikkat edilmesi gereken şeyler. Mümkünse hayvanın ortamdan tamamen uzaklaştırılması gerek. Hayvan tüyleri ortamda 5-6 ay kalabilir. hayvanın yatak odalarına girmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Hayvanlarla temas sonrası bol su ile el ve yüz yıkanmalı ve yine mümkünse kıyafetler değiştirilmelidir.

Alerjik rinitte korunma çok önemlidir. Ömür boyu korunma yöntemlerine dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.