Toksin uygulaması Nedir?

Toksin uygulamaları esasen bakterilerden elde edilen bir toksindir. Kullanıldığı yerdeki kaslarda felçe yol açar. Kozmetik amaçlı ise ciltte zaman içinde oluşan kırışıklıkların giderilmesinde ve belli kas gruplarına yeni pozisyon vermek (kaş kaldırmak gibi) için kullanılmaktadır. Bu da kişide daha genç duran dinlenmiş bir yüz ifadesi sağlar.

Nasıl Yapılır?

Yüz gençleştirmek için ortalama 5-10 dk süren, belli kaslara çok ince uçlu iğneler ile uygulanır. Ağrı olmaz. Bazen öncesinde yine de ağrı kesici kremler sürülebilir. Sonrasında şişlik ya da morluk olmaz. Kişi aynı gün işine devam edebilir. Etkisi 4-7 gün içinde oluşmaya başlar.

Hasta 10. günde tekrar görülerek yeni bir değerlendirme ile gerekirse belli yerlere tekrarlanabilir. Etkisi ortalama 4-6 ay sürer ve geçicidir. 4-6 ayda bir tekrarlanarak yapılabilir ki bu şekilde yaptırmanın hiçbir zararı yoktur.

Kimler Yaptırabilir?

Toksin uygulamasına karşı bilinen bir alerjisi olanlar, hamile ve emziren anneler, belli kas hastalıkları dışında herkes toksin uygulaması yaptırabilir ki ehil ellerde güvenli bir işlemdir.

Yüzde Hangi Bölgelere Yapılabilir?

Alındaki yatay çizgiler, iki kaş arası derin ve dikey çizgiler ile göz etrafındaki kaz ayakları en sık uygulama alanıdır. Bunların yanında duruma ve isteğe göre üst dudak çizgilenmelerine, çenedeki dikey çizgilere, burun sırtı yanındaki gülme ile oluşan çizgilenmelere ve boyun ön tarafında oluşan dikey bantlara toksin uygulaması güvenle yapılabilir. Son yıllarda sık uygulandığı yüzdeki diğer alan ise gece diş sıkmasına bağlı belirginleşen yanak kaslarının indirilmesi ve diş sıkmanın önüne geçilmesidir.

İstenmeyen Durumlar Olabilir Mi?

Toksin uygulamaları kaslarda geçici felç yaptığından bazan istenmeyen kaslarda da felçe yol açabilir. Kaşın bir tarafının fazla kalkması, göz kapaklarında düşme, hafif asimetrik yüz gibi… Fakat bunlar hasta 7-10. günde tekrar görülerek yapılacak rötuş sonrası hızlı şekilde düzeltilebilir durumlardır. Ayrıca tecrübeli ellerde bu durumları dahi sıfıra yakın görmekteyiz.