Endoskopik sinüs cerrahisi, birçok kişinin mustarip olduğu sinüzite, çözüm oluyor. Ameliyat olduğu gün taburcu edilen hasta, birkaç gün içinde normal hayatına geri dönebiliyor. Üstelik hastalığın nüksetmesine de yok denecek kadar az oranda rastlanıyor.

Endoskopi sistemi, ucunda soğuk ışık kaynağı ve kamera olan bir sistemdir. Görüntü, bu kameralar ile ekrana yansıtılıp, doğrudan göremediğimiz karanlık boşlukların ve hastalıklı dokuların net olarak görülmesini sağlar.

Endoskopi, KBB alanında en çok burun çevresindeki sinüslere yapılan ameliyatlarda kullanılır ki buna da endoskopik sinüs cerrahisi denilir. Bu ameliyat uzun yıllardır tüm dünyada sinüzit cerrahisinde kullanılan nerede ise tek yöntemdir.

Endoskopik sinüs cerrrahisi, lokal ya da genel anestezi altında kolayca yapılabilmektedir. Günümüzde genel anestezi bu ameliyatlar için lokalden çok daha güvenilir ve kısadır. Ameliyatların hepsi burun deliğinden girilerek yapılır.

Sinüs cerrahisi ortalama 1 saat sürer. Ameliyatın amacı, hastalıklı sinüslerin ağzını açıp, var olan iltihabı ya da hastalıklı dokuyu buradan uzaklaştırmak ve sinüslerin burun ile beraber aynı anda havalanmasını sağlamaktır.

 

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası herhangi bir şişlik ya da morarma olmaz. Hasta aynı gün taburcu edilebileceği gibi, isterse 2-3 gün içinde işine dahi dönebilir. Yine son yıllarda tekrar almaya gerek duyulmayan ve kendiliğinden eriyen tamponlar ile ameliyat sonrası hasta konforu da artırılmaktadır.

Ameliyat sonrası burunda bir süre devam edecek tıkanmalar, kabuklanmalar ve ilk günlerde belirgin olabilecek hafif pembe renkli akıntılar çok doğaldır. Hastaya 3-4 hafta sürecek damla ve spreyler verilir ve 1 ay içerisinde 1 veya 2 defa kontrollerde görülerek burun içi temizliği ve pansumanı yapılır.

Ameliyat sonrası tam iyileşme 3-4 haftayı bulabilir. Bu süreçte tek yapılacak şey burun içi spreyler ve yıkamalar kullanmaktır. Yine ameliyat sırasında kullanılan birtakım aletler bu ameliyatı çok daha kısa ve güvenilir hale getirebilir.

Mikrodebrider ve navigasyon gibi cihazlar ile gerektiği durumda bu ameliyat daha hızlı ve özellikle güvenilir yapılabilmektedir. Endoskopik sinüs cerrahisi ile aynı anda burun kemik eğriliği (septoplasti), burun eti küçültülmesi (konkaya radyofrekans uygulaması) ve estetik burun ameliyatı (rinoplasti) da yapılabilir.

Başarı Oranı Çok Yüksek

Ehil ellerde yapılan endoskopik sinüs cerrahisinde başarı oranı yüksek ve nüks oranı çok düşüktür. Endoskopik sinüs cerrahisinin başarı oranı % 70-90 arasında olmakla beraber, ameliyat sonrası iyi takip edilmesi ve var ise alerjik rinitin tespit edilip tedavi edilmesi, kronik sinüzitin tekrarlamasını neredeyse sıfıra yakın hale getirmektedir.

Bu nedenle, hastanın varsa şikayeti mutlaka alerji testi yapıp, bu yönde tedaviye başlanmaktadır. Ayrıca hastalar belli aralıklarla takip ederek, tekrarlamaları minimum seviyede tutulmaktadır.

Kronik sinüzit dışında diğer kullanım alanları:
– Burun polibi
– Burun eti (konka) küçültülmesi
– Burun ve sinüs tümörleri

Endoskopik Sinüs Cerrahisi Fiyatları 2024

Endoskopik sinüs cerrahisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.