Blefaroplasti; Göz kapağı cildi, vücuttaki en ince deriye sahip yerlerden biridir. Yaşlanma ile alttaki kas tabakası ve yağ dokusunda aşağı sarkmalar başlar, bu da kötü ve yorgun bir yüz ifadesine yol açar.

Bu sarkma alt göz kapağı için de geçerli olup, özellikle göz altı torbalanması belirgin hale gelir. Maalesef ki bu sarkma ve kötü görünümünü çevresel faktörler (gün ışığı, sigara vb.) ve genetik yapı hızlandırır.

Alt ve üst göz kapağı ameliyatları temelde sarkmış cildin çıkarılması ve cilt altı yağ dokusu ile kas dokusuna yeni bir pozisyon verme ameliyatlarıdır. Bu cerrahi sonrası yorgun ve yaşlı görünüm çarpıcı bir biçimde düzeltilip göz çevresine gençleşmiş bir görünüm verilir.

Operasyonun görsel katkısı bir tarafa, üst göz kapağındaki sarkmalara bağlı azalmış görme alanının düzeltilmesi ve alt göz kapağındaki sarkmalara bağlı göz kuruluğu ve enfeksiyonları, kırmızı göz gibi hastalıkları engellemeye yönelik olarak da yapılabilir.

Blefaroplasti, diğer yüz gençleştirme ameliyatları (kaş kaldırma ve yüz germe gibi) ile de yapılabilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır ve Ameliyat Sonrası

Üst göz kapağı ameliyatı hafif sedasyon veya lokal anestezi ile yapılabilir ama alt göz kapağı ameliyatı genel anestezi ile daha güvenli olacaktır. İşlem süresi her iki göz için de alt ve üst göz kapağı dahil toplam 2 saat sürecektir.

Üst göz kapağı için cilt plisine (izine) uygun olarak kesi yapılır, alt göz kapağı için ise çoğunlukla alt kirpiklerin hemen altından kesi yapılır. Fazla cilt ile birlikte gerektiği durumda yağ ve kas dokusu çıkarılır yada yer değiştirilir.

Kesi yeri sonradan alınmayan sutür (ipler) ile kapatılır. Kişiden kişiye değişecek şekilde 7-10 gün kadar göz etraflarında hafif kızarıklık ve morluk olabilir. Bu süreçte hasta göz damlası ve belirli kremlerle gözünü korur.

İlk günlerde göze soğuk kompres uygulamak ve başın yukarda yatışı sağlanırsa daha az şişlik ve morluk olacaktır. Ameliyat sonrası ilk 10 gün gözde kurumayı artıracak kitap okuma, bilgisayar kullanma, tv seyretme gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır. Genelde ameliyat sonrası 7.-10. günde hasta işine dönebilir.

Blefaroplasti Fiyatları 2022

Blefaroplasti Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.